גלישה (סנפלינג) וסיור במערת הקולונל בהר סדום - טיפוס טבעי

גלישה (סנפלינג) וסיור במערת הקולונל בהר סדום

תאריכי הטיול הבאים: 25 בנובמבר 2017
שעת התחלה: 8:00 בבוקר נפגשים במפעלי ים המלח.
שעת סיום משוערת: 15:00.

הר סדום הוא מחדר מלח אדיר שהתרומם ממעמקי האדמה והחל לעבור תהלייכי בלייה. היום הוא דומה לספוג שמצופה בשכבה של שוקולד, כשבנקודות ואזורים קטנים יחסית נחשף הספוג, ונראים הפירים והמערות שמרכיבות את חלל הספוג. הספוג עשוי מלח מאוד מסיס והשוקולד סלע גירני פחות מסיס (פי 1000 פחות מהמלח). מכאן שהמלח מומס מהר ע”י מי שטפונות ונשטף, כך נוצרו מערות רבות מסוגים שונים (פירים אנכיים ומערות אופקיות). כל המערות הם חדשות במונחים גאולוגים, וגילן נע מכמה מאות שנים ועד 7000 שנה בלבד (עדות להתחתרות מאוד מאוד מהירה).

מערת הקולונל נמצאת בהר סדום ונקראת על שמו של הקולונל הבריטי טולוק , ממייסדי מפעל האשלג. במערה זו היו העובדים במפעלי ים המלח נחים מעבודתם בשנותיו הראשונות של המפעל, בשל האוויר הקריר שזורם מתוך המערה. על פתח המערה הותקן בזמנו “בית הקולנוע” של המפעל.

אנו נטייל במערה באמצעות סנפלינג דרך ארובת הקולונל, פיר אנכי בגובה של כ-75 מ’, אשר ממנו ניתן להגיע בהליכה וזחילה עד ליציאה מהמערה. פתח הארובה מוסתר מהשמש ועל כן הגלישה חשוכה בניגוד לארובת השועל. תחילת המסלול הנפתח בעליה אל רמת הר סדום ב”מעלה הסולמות”. ניווט קצר על במת ההר יוביל אותנו אל פתח המערה, הארובה. שם נעגון את החבלים ונתחיל בגלישה לתוך הארובה. מתחתית הארובה נתקדם בסיור מקיף דרך קניון תת קרקעי עם נטיפי-מלח מרהיבים ומעברים צרים המצריכים זחילה. הדרך במערה הולכת עם אפיק הזרימה של המים עד לחוף ים המלח. פתחה של המערה נמצא בצד כביש ים המלח, סמוך לסימון הקילומטר ה-197 ליד מפעל האשלג הישן. פתח המערה נמוך, ואנו נצא ממנו בזחילה. משך ההליכה במערה כשעה וחצי, שעתיים, כתלות בקצב, במידת הסיירות, והסקרנות בתוך המערה.

בדרך כלל הטיול מתחיל בשעה 20:30 בחניית האורחים של מפעלי ים המלח כשלוח זמנים משוער הוא: 4-5 שעות, אולם למעט שעת המפגש אין התחייבות לעמוד בזמנים.

ציוד אישי נדרש:
נעלים סגורות
מכנס ארוך
3 ליטר מים
חטיפים ונשנושים למהלך הטיול
פנס – פנס ראש עם סוללות חדשות. אנא ודאו מצב סוללות מראש. לפי צורך הצטיידו בסוללות רזרווה.
ברכיות – לא חובה אך מומלץ. ניתן להשתמש בכל סוג של ברכיות דוגמת אלו שבשימוש בתחומי הספורט השונים.
כפפות – לא חובה אך מומלץ. עדיף אלו מהסוג הנצמד אך גם כפפות עבודה גסות יכולות להתאים.
ערכת תה-קפה – לא חובה אך מומלץ.
מצלמה – לא חובה.
את כלל הציוד ניתן לארוז בתיק קטן ופשוט שנוח לנייד בתוך מערה.

הערות:
בטיול זה נדרש לגלוש על חבלים, לעלות ולרדת מדרונות תלולים (בשביל מסודר), לזחול על הבטן או “על 4” לאורך מקטעים קצרים, לשהות מתחת לקרקע

עלות הטיול: 330 ש”ח (קבוצות שרוצות טיול פרטי מוזמנות לפנות לקבל מחיר לקבוצה, 7% הנחה ללקוחות חוזרים).

מקורות מידע על הר סדום ומערותיו:
מדריך ישראל החדש : אנציקלופדיה, מסלולי טיול – כרך 13 : מדבר יהודה ובקעת ים המלח, עורך: ספי בן יוסף, ירושלים 2001
המרכז לחקר מערות (מלח”מ)- http://www.malham.info/saltkarst (מערכת הקרסט במחדר המלח של הר סדום- פרופ’ עמוס פרומקין)
מערות המלח של הר סדום – יואב נגב 11.2015-  http://israelcaving.blogspot.co.il/2015/11/112015.html