פעילות אתגרית לילדים

פעילויות אתגריות לילדים יש הרבה, אלו פעילויות בהן הילד/ה נדרש/ת להתגבר על פחד כלשהו תוך כדי ביצוע משימה או פעולה (למשל להתגבר על פחד מגובה וללכת על חבל שמתוח בגובה רב או להתגבר על חשש אחר). בדר”כ הפחד עליו צריך להתגבר הוא הגובה, כך שאם הפעילות הייתה בגובה חצי מטר מהרצפה היא לא הייתה מהווה בעיה למבצע. מאידך יש פעילויות שמשלבות התגברות על פחדים נוספים (מערנות – פחד מלילה וחושך ומקומות סגורים), פחד מהלא נודע (מה שמנסים לחשל אותך כנגדו בטירונות), פחד מבעלי חיים, שהות בשטח, וכו’.

אנחנו מאמינים שפעילות אתגרית לילדים יוצרת עניין, ממריצה ומפתחת בילדים יכולות, אמונה בכוחם ומחזקת את הביטחון העצמי. אולם ברור שלכל אחד מתאימה פעילות שונה, כי כל ילד שונה. אתם שמכירים את ילדכם הכי טוב צריכים לעזור לו לבחור את הטוב ביותר עבורו. לכן מובאות כאן מספר פעילויות לילדים עם הגילאים המומלצים והערך המוסף לכל פעילות ואתם תחליטו:

  1. פארק חבלים אתגרי, גילאי 5/6 ומעלה: כינוי למערכת חבלים שמתקינים בדר”כ בין עצים והמשתתף נדרש לעבור מעין מסלול מכשולים מורכב. במסלול משולבים גשרי חבלים, סולמות חבלים, קורות מתנדנדות, טיפוס על עצים וכו’. המסלול אורך בין 15 דקות לשעה ובין החלקים השונים עוברים ע”י נדנדות, אומגות ועוד. היתרון הגדול הוא שילוב אלמנטים שיוצרים עניין ומפעילים יכולות שונות של הילד כמו כוח, שיווי משקל, התגברות על פחד, התמדה והבנה טכנית.

פארקי חבלים טובים מותאמים למגוון גילאים אולם בגלל הבדלי גובה, יכולת פיזית ושליטה בגוף פארק לגדולים יהיה מורכב (ומעניין) הרבה יותר מפארק לקטנים (בגיל 5/6).

הסכנה בפארק מאוד תלויה בציוד ושיטת האבטחה ומקצועיות הצוות. שיטות שהמשתתף מתחבר פעם אחת למערכת האבטחה והיא הולכת איתו עד סוף הפארק עדיפות בהרבה על שיטות בהן יש חיבור וניתוק של האבטחה במעבר ממקטע למקטע בפארק.

החיסרון בפארק הוא שבדרך כלל ילדים עושים אותו וההורים מסתכלים מלמטה וכך מפספסים את החוויה שבחיבור משפחתי בסיטואציות מורכבות ומאתגרות.

  1. טיול גלישה (סנפלינג) וקניונינג (canyoning): בישראל מספר מסלולי גלישה טובים המותאמים לגיל 6 ומעלה, אחד הטובים שבהם הוא הנקיק השחור. אלו מסלולים שמשלבים הליכה, לפעמים לא קלה תוך כדי מעבר בולדרים ועליות וירידות תלולות (צרות בדרך כלל), עם גלישה, סנפלינג, במפלים יבשים או זורמים. זוהי פעילות אתגרית לילדים שמאוד מתפתחת בשנים האחרונות בארץ ובחול (ראו כאן). בשונה מפארק חבלים ההורים מחויבים להשתתף בפעילות זו (כי מדובר על טיול של כמה שעות טובות) וכך נוצר חיבור משפחתי משמעותי.
  2. טיולי טיפוס וגלישה (מגיל 8): אלו טיולים שבמהלכם מטפסים לפסגה, רב הדרך נעשית בהליכה, לפעמים תלולה, ולעיתים עם חשיפה גדולה לתהום. לאורך הדרך יש מקטעים קשים ותלולים יותר המחייבים טיפוס תוך כדי אבטחה רצופה. בארץ אין מסלולים שכאלה ובירדן, תורכיה ואירופה יש המון. זו פעילות אתגרית לילדים מאומצת יותר שלאורך המסלול יש קשיים פיזיים ומנטאליים, שמתגברים עליהם יחד. כמובן שהירידה מההר דורשת גלישה (סנפלינג) ולכן גם זה נכנס פנימה. זה טיולים שלא תשכחו שנים רבות והזיכרונות ילוו אתכם לעד.
    למידע נוסף על ציוד טיפוס.
  3. טיולי מים זורמים (מגיל 6) : במספר נחלים בצפון הארץ ובהרבה נחלים בחו”ל (ירדן, יוון, אירופה) יש נחלים גואשים אך שאינם תלולים. נתן ללכת בהם תוך כדי עזרה אחד לשני, בקטעים צרים יותר יש להקשר עם חבל ולעזור אחד לשני, להשתמש בשיטות לחציית נהרות ולשמור את הראש מעל המים. זה חוויה ייחודית ומרתקת וניתן לבצע אותה ממש כאן.

כל שנותר עתה הוא לבחור וללכת ולהירשם!

Written by

admin